Büşra ALTINSOY - Bebeğinizin İlk Besini Anne Sütü
Büşra ALTINSOY - Bebeğinizin İlk Besini Anne Sütü

BEBEĞİNİZİN İLK BESİNİ: ANNE SÜTÜ

Büşra ALTINSOY
Büşra ALTINSOY

Anne sütü, bebeğiniz doğar doğmaz ona eşlik eden anne dostu bir besindir. Herhangi bir tıbbi kısıtlama olmadığı sürece (primer laktoz intoleransı vb.) bebek doğar doğmaz annenin bebeğini emzirmesi sağlanmalıdır.

İlk 6 ay sadece anne sütü bebeğinizin su da dahil olmak üzere tüm gereksinimlerini karşılamak için yeterlidir. 6 aydan sonra uygun ek besinler ile 2 yaşına kadar anne sütü verilmeye devam edilmelidir.

 


İlk 3-5 gün gelen süte kolostrum adı verilir. Kolostrum sarı renkli oldukça sıvı kıvamlıdır. Kolostrum bebeğinizin ilk aşısıdır. Bu nedenle tek bir damlası bile israf edilmeden bebeğe verilmelidir. Bebeğinizin ilk dışkılamasını sağlar ve bebeğinizi sarılıktan korur.

kolostrum
kolostrum

Kolostrum’dan sonra gelen süte olgun süt adı verilir. Peki kolostrum ve olgun süt birbirinden farklı mıdır? Besin ögeleri açısından farklılık gösterdikleri noktalar elbette vardır. Kolostrum olgun süte oranla daha fazla protein ve immünglobulin A içerir.

Olgun süt de kendi içinde 2’ye ayrılır. Bunlar ön süt ve son süt şeklindedir. Ön sütün su ve laktoz oranı yüksektir. Böylece bebeğinizin hipoglisemi(kan şekeri düşüklüğü) ve dehidratasyon(susuzluk) riski önlenmiş olur. Son süt yağdan zengindir. Son süt bebeğinize doygunluk hissi verir, rahatlatır ve derin uyku sağlar.

anne sütü
anne sütü

Her annenin sütü, annenin beslenmesine ve bebeğinin ihtiyacına göre şekillenmekle birlikte genel olarak anne sütü şu besin ögelerini ve koruyucu etmenleri içerir;

  • %88 oranında su içerir. Bu nedenle emziren anneler günlük 3 litre sıvı tüketimine özen göstermelidir.
  • Laktoz, protein ve yağdan oluşur.
  • Çeşitli vitamin ve mineralleri içerir.
  • İçerdiği yağın bileşimi çoklu doymamış yağ asitlerinden zengindir(n-3 yağ asitleri adını verdiğimiz elzem yağ asitleridir). Bunlarda beyin gelişimi üzerinde etkin rol oynar.
  • İnek sütündeki alerjen etkiye sahip beta-laktoglobülini içermez.
  • Kazein az, whey proteinleri fazladır. Böylece anne sütü anti-efektif ögelerden zengindir.
  • Taurin başta olmak üzere birçok büyüme faktörünü içerir.
  • Oligosakkaritlerden zengindir (Oligosakkaritler prebiyotik özelliğe sahip olup bağırsakta yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar).

 

Faydaları saymakla bitmeyen anne sütü, aynı zamanda bebeğinizi çocukluk, adölesan ve yetişkinlik döneminde oluşabilecek obezite, diyabet vb. bir çok kronik hastalıktan da koruma imkanı sağlar. Ayrıca bebeğiniz ile aranızdaki bağı kuvvetlendirir. Isısı her zaman aynı olup bebeğiniz her ihtiyaç duyduğunda gece ve gündüz fark etmeksizin tüketime hazırdır. O zaman ne duruyoruz. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda tüm endişelerinizi bir kenara bırakıp bebeğinize ve onun en çok ihtiyacı olan sütünüze odaklanın. Yeterli ve dengeli beslenerek sütünüzün kalitesini arttırıp bebeğinize en güzel hediyesini en iyi şekilde armağan edin.

Sağlıklı bebeklerle sağlıklı yarınlara

 

Diyetisyen Büşra ALTINSOY

 

mail-grubu