Obezite Astıma Sebep Olmaktadır

diyetisyen kenan yıldırım, beslenme ve diyet uzmanı, dyt kenan yıldırım, obezite ve astım, astım hastalığı ve beslenme, alerjen, akciğer hastalığı

0
580
obezite-astim-dyt-kenan-yildirim
www.diyetisyenstore.com

Astım, dış ortamda bulunan çeşitli alerjenler, sigara dumanı, soğuk havaya maruz kalma gibi tetikleyici faktörlere karşı, havayollarının (bronşların) daralması ile ortaya çıkan ve ataklarla seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır.

Astımın şekli, hastalık şiddeti, zamanla ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.     Astım tamamıyla geçmese de tedavi edilebilen ve kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Tedavinin hedefi hastanın hiç şikayetinin olmaması, günlük kişisel ve mesleğinin gereği olan işleri herhangi bir kısıtlanma olmadan yapabilmesi, hastalık nedeniyle iş ve okul devamsızlığının olmamasıdır. Dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de bu hastalığın tedavisi için gerekli her tür ilaç ve ekipman bulunmaktadır. İlaçların uygun doz ve yöntemle, düzenli kullanılmaması, sigara dumanı, obezite, çevresel ve mesleki alerjenlerle kimyasal gibi tetikleyicilere maruziyet astım kontrolünde sıkıntıya yol açan unsurlardır.”

Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astım hastası olduğunun tahmin edildiğini, Türkiye’de yaklaşık her 100 erişkinden 5-7’sinde, her 100 çocuktan 13-15’inde astımın görüldüğünü belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkemizde astımlı hastaların yüzde 10’undan fazlasının halen sigara içtiği ve yüzde 30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Araştırmalarda sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir. Hastalarımız, hastalıkla mücadelede kesinlikle çaresiz ve yalnız değiller.  Astım tedavi edilebilen bir hastalıktır.

www.inbody.com.tr

Yazar : Diyetisyen Kenan YILDIRIM

 

mail-grubu