Dyt. BİLGE SEYHAN SEZGİLERE GÖRE BESLENME
Dyt. BİLGE SEYHAN SEZGİLERE GÖRE BESLENME

Sezgilerimize Göre Beslenme

Dyt. Bilge SEYHAN
Dyt. Bilge SEYHAN

Hepimiz aslında bebekliğimizden beri sezgilerimizle hareket ederiz. Bu, yeme davranışı içinde geçerlidir. Bebekler acıkınca ağlar, karınları doyduğunda ağlamaları durur. Çocuklar içinde benzer bir durum geçerlidir.

 

 


Acıktıklarında başlayan yeme davranışı doyduklarında son bulur. Hepimizde olan bu sezgisel yeme davranışı, büyüdükçe çevreninde etkisiyle bizim için sağlıklı olduğunu düşündüğümüz besinler ve edindiğimiz beslenme alışkanlıkları doğrultusunda giderek değişir.

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz “Sezgisel Yeme” kavramı aslında 1995 yılına dayanmaktadır. O dönemde Evelyn Tribole ve Elyse Resch isimli iki diyetisyen tarafından ortaya atılan sezgisel yeme, diyet kavramından ziyade besin alımıyla doygunluk hissinin oluşmasının ardından yeme davranışının kesilmesiyle vücut ağırlığının korunmasını temel alır.

SEZGİ
SEZGİ

Tıpkı küçüklüğümüzdeki gibi vücudumuzun bize yolladığı sinyalleri temel alarak acıkınca yemek yemeyi, doyunca yemek yemeyi bırakmayı tavsiye eder.  Aynı zamanda diyetsiz yaklaşım olarak da bilinen sezgisel yeme herhangi bir kronik hastalığı olmayan bireylerin içgüdüsel olarak beslenme dengesini sağlayabileceği görüşündedir. Yapılan araştırmalar sezgisel yemenin beden kitle indeksinde düşüş olmasını sağlarken bireyleri psikolojik anlamda daha iyi etkilediğini göstermektedir.

 

5 Maddede Sezgisel Yeme

 1. Diyet Algısından Uzaklaş
  Diyet denildiğinde birçok kişinin aklına hızlı bir şekilde ağırlık kaybı, sürekli yediklerinin kalorisini sayma gerekliliği geliyor olabilir, ancak sezgisel yeme acıktığınız zaman yemek yemenizi savunuyor. Böylece diyet algısından da uzaklaşmanızı hedefliyor.
 1. Besinlerle Barış
  Herhangi bir şey yemek istediğinde kendinize onu yemek için izin verin. Unutmayın ki iyi ya da kötü besin yoktur, önemli olan tüketim sıklığıdır. Eğer besini yememek gibi yasaklayıcı bir algıyla yaklaşırsanız, bu size daha sonrasında o besine karşı önlenemeyen açlık krizlerini getirebilir.
 1. Bedenini Dinle
  Bedeninizin size artık aç olmadığını söylemeye çalıştığı sinyalleri göz ardı etmeyin. Endişe, yalnızlık, öfke gibi duygusal nedenler yerine gerçekten açlık hissi duyduğunuzda yemek yemeye gayret edin.
 1. Yemek yemekten keyif alın
  Japonlara göre sağlıklı yaşamın temel taşlarından olan yediklerimizden keyif almayı, birçoğumuz zayıf ve sağlıklı olmak için göz ardı ederiz. Sezgisel yemeye göre ise yediklerinizden keyif almayı alışkanlık haline getirdiğinizde, daha az yemek yiyerek tatmin olduğunuzu fark edeceksiniz.
 1. Daha Aktif Olun ve Farkı Hissedin
  Fiziksel olarak aktif olmanın gerekliliği hemen hemen hepimizin bildiği bir gerçek. Ancak kaçımız bedenimiz ve kendimiz için düzenli fiziksel aktivite yapıyoruz? Fiziksel aktivite dendiğinde ağırlık kaybı yerine vücudunuzu hareket ettirmenin nasıl bir his olduğuna odaklanın. Böylece yürüyüşleri daha fazla ertelemeyin.

 ” Ve unutmayın ki hedefiniz sadece ağırlık kaybına odaklanmak yerine daha iyi hissederek sağlıklı olmak olmalıdır. “

Diyetisyen Bilge SEYHAN

 

Kaynaklar

-Warren J.M., Smith N., Ashwell M. A structured literature review on the role of mindfulness, mindful eating and intuitive eating in changing eating behaviours: effectiveness and associated potential mechanisms. 2017. Nutrition Research Reviews. 30, 272–283.

-Özkan N., Bilici S. Yeme Davranışından Yeni Yaklaşımlar: Sezgisel Yeme ve Yeme Farkındalığı. 2018. Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi. 3(2), 16-24.

-Bruce L.J., Ricciardelli L.A. A systematic review of the psychosocial correlates of intuitive eating among adult women. 2016. Appetite. 96, 454,472.

-İnituitive Eating, Creating Healthy Relationship with Food, Mind and Body https://www.intuitiveeating.org

mail-grubu