Berfu BÜYÜKBAŞ - Cilt Sağlığı ve Beslenmee
Berfu BÜYÜKBAŞ - Cilt Sağlığı ve Beslenmee
www.diyetisyenstore.com

CİLT SAĞLIĞINDA BESLENME

Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın temelidir. Diyabetten kalp hastalıklarına kadar birçok hastalıktan korunmamızda önemli yeri olan besinlerin güzel ve sağlıklı bir cilt için de önemi şüphesiz çok büyüktür.

Beslenmenin dışında cildimiz, güneşin zararlı ultraviyole ışınları, tahriş edici kremler, yanlış cilt uygulamaları, sigara, alkol, çevre kirliliği gibi faktörlerden de olumsuz etkilenmektedir. Bu olumsuzlukların sonucunda oluşan (cilt deformasyonları, kırışıklık, sarkma vs.)  etkileri uygun cilt bakımları, bol su içmek, egzersiz, düzenli uyku ve beslenmeyle azaltmak oldukça mümkün.

Peki cilt sağlığımız için neler tüketmemiz gerekiyor?

1)BALIK

balık
balık

Cilt sağlığının korunması için önemli olan omega-3 yağ asitlerinin zengin kaynaklarındandır. Vücudumuz tarafından üretilmeyen Omega-3 yağ asitleri, besinlerle almak zorunda olduğumuz yağ asitleridir. Ringa, orkinos ve somon gibi balıklar örnek gösterilecek kaçınılmaz besinlerdir. Esansiyel yağ asitleri protein içeriği nedeniyle cilde esneklik sağladığı gibi, cildi nemli tutmak ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı oluyor. Omega-3, cildin yumuşaksı doku ve kalınlaşması için önemli kaynaklardandır. Yanı sıra güneş ışınlarının zararlı etkisini azaltmaktadır. Vücuttaki eksikliğinde ise ciltte kurumalar meydana gelmektedir.

Bazı çalışmalar, balık yağı takviyelerinin sedef hastalığı ve lupus gibi cildi etkileyen inflamatuar ve otoimmün koşullarla mücadelede yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Son olarak haftada 2-3 gün fırında, buğulama veya ızgara pişirme yöntemlerini kullanarak tüketmeyi ihmal etmeyelim.

2)CEVİZ

ceviz
ceviz

Ceviz, diyabet hastaları için kan şekerini dengeleyen, hafıza güçlendirici ve kalp koruyucu gibi yararları olduğu gibi cildimiz için de mükemmel bir besin maddesidir. Vücudun üretemediği esansiyel yağ asitleri için çok iyi bir kaynaktır.

Omega-3 yağları ciltte dahil vücudun iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca ceviz, cildin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için gerekli olan besin maddelerini de içerir.

Yani cevizi sabah kahvaltılarınızda veya ara öğünlerinizde 2-3 tam ceviz korkmadan tüketebilirsiniz.

3)DOMATES

domates
domates

Etkili bir antioksidan olan domates kalp hastalığı riskini azaltan ve kolesterol seviyesini düzenleyen etkilerinin yanı sıra önemli bir C vitamin kaynağıdır. Likopen de dahil olmak üzere tüm karatenoidleri içerir. C vitamini eksikliği çok sık görülmese de eksikliğinde, kuru cilt ve morluklardır.

Domatesin içerdiği beta karoten, güneşin olumsuz etkilerinden koruyan ve kırışıklıkların oluşmasını engelleyen özellikleri olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak toparlarsak domates cildimiz için muhteşem bir besindir. Tüm öğünlerimizde tüketmeye özen gösterebiliriz.

4)AVOKADO

avakado
avakado

Kaliteli yağ olarak içeriği yüksek olan besinler arasında olan avokado, yumuşak ve esnek bir cilt olmasında etkisi oldukça yüksektir. A, C, E vitaminlerinden zengin olmasıyla antioksidan içeriğiyle ciltte parlaklık ve ışıltı vermektedir. Ayrıca bazı çalışmalar güneş ışınlarının zararlarına karşı koruyabilecek bileşikler içerdiğini söylemektedir.

Fakat zengin yağ içeriğinden dolayı günlük tüketimin ½ orta boy avokadoyu aşmamasına dikkat edilmelidir.

5)AY ÇEKİRDEĞİ

ayçiçek
ayçiçek

Kuruyemişler ve tohumlar sağlıklı cildin devamlılığında önemli role sahip olan E vitamininin kaynağıdır. Ay çekirdeği ise buna bir örnektir. E vitaminini ve antioksidanı yeterince almanın en güzel yoludur. Bu sayede UV ışınlarının deride neden olduğu oksidatif zararı azaltmaktadır.

Ay çekirdeğinin 28 gramı; antioksidant selenyumun RDA %32’sini, çinkonun RDA %10’unu ve 5.4 gram protein içermektedir. Ayrıca içinde linoleik asit bulunduran ay çekirdekleri cildin yoğun, esnek ve nemli olmasına büyük bir etkendir.

Bazı çalışmalarda yüksek linoleik asit yaşlanmayla gelen kuru ve ince deri riskini azaltmayla ilişkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Ay çekirdeğini 1 silme avuç olarak tüketmeniz yeterlidir.

6)BİTTER ÇİKOLATA

bitter çikolata
bitter çikolata

Çoğu insanın asla hayır diyemeyeceği çikolatayı yemek için bir neden daha arıyorsanız bulduk; cildimizin sağlığına etkisi.

Bir çalışma, antioksidanca zengin kakao tüketmenin katılımcılarda daha dolgun ve nemli bir cilt sağladığını göstermiştir. Başka bir çalışma ise antioksidanca yüksek bitter çikolata yemenin düşük antioksidanlı çikolata yemeye oranla cilde iki kat daha fazla UV dayanımı sağladığını göstermiştir.

Kanıtlar kakaonun cildi diri tutmak ve zararlardan korumak için güçlü bir etken olduğunu göstermiştir.

Fakat bu güzel özelliklerinin yanında sağlığa yararı yüksek ve şeker ilavesini minimum tutmak için %70 kakao içeren bitter çikolatayı haftada 2 gün 2 kare tüketmeye özen gösterelim.

SIVI TÜKETİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Sayısız faydası olan suyun cildimiz içinde çok önemli bir yeri vardır. Zararlı maddelerden arındırma, cildi nemli tutma, toksinleri uzaklaştırma, metabolizmamızı hızlandırma gibi faydaları vardır. Vücudumuzun günlük 2-2,5 litre suya ihtiyacı vardır. Bu sayede cilde parlaklık ve güzellik katabilirsiniz.

SU - GENÇ DİYETİSYENLER
SU – GENÇ DİYETİSYENLER

Özellikle su tüketilmesi gerekmektedir. Gün içinde içilen çaylar kahveler su yerine geçmez. Fakat ekstra olarak günlük 2 fincan bitki çaylarını da tüketebilirsiniz.

mail-grubu