www.diyetisyenstore.com

KİLO ALMAK İSTEYENLER İÇİN 9 ÖNERİ

Obezite gibi zayıflık da sağlık problemlerinden bir tanesidir. Toplum içinde zayıf insanlara gıptayla bakılmakta ve neden kilo almak istediklerine bir anlam verilmemektedir. Oysa insanların sandıklarının aksine aşırı zayıflıkta bir hastalıktır. Ve  obezite gibi birçok hastalığı tetiklemektedir.

Beden kitle indeksinin(boya göre olması gereken ağırlık) 18,5’un altında olması durumuna zayıflık denir. Zayıflığın nedenleri ; aşırı fiziksel aktivite,  besin alımındaki yetersizlik, psikolojik nedenler, emilim sindirim sorunları, iştahsızlık, metabolizmanın hızlı çalışması ,  kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak sıralanabilir.

Kilo almak isteyenler için öneriler şu şekilde sıralanabilir:

  • Güne sabah kahvaltı ile başlanmalı ve düzenli olarak devam edilmelidir.
  • Ana öğünlerde çorba, salata gibi mideyi dolduran besinler yerine et yemekleri, kurubaklagil yemekleri  yenilmeli ve tahıl grubuna da yer verilmelidir. Bu tür yemekleri tüketmekte zorlanıyorsak çorbalara yumurta eklenmeli yada salataları peynir, haşlanmış tavuk gibi besinler eklenerek tüketilmelidir.
  • Ana yemeklerin yanında sıvı tüketilmemelidir. Ara öğünlerde tercih edilebilir.
  • Ara öğün mutlaka yapılmalı. Süt , yoğurt, muz , ceviz veya fındık gibi sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilmelidir. Yine aynı şekilde sütlü tatlılar, dondurma gibi besinlerde tercih edilebilir.
  • Gün içerisinde çay , kahve , gazlı içecek tüketimine dikkat edilmelidir. Bunların yerine taze sıkılmış meyve suyu , ayran ,süt, kefir tüketilmelidir.
  • Az az sık sık beslenme biçimi benimsenmeli , öğünler atlanmamalı ve geçiştirilmemelidir.
  • Beslenme de sevilen gıdalara sık yer verilmesi diyete uyumu kolaylaştıracaktır.
  • Düzenli egzersiz yapılarak kas yapımının artması sağlanmalıdır.
  • Besinleri hazırlarken zevk alacağınız şekilde baharatlardan faydalanabilirsiniz.

meryem nur bozKilo almak isteyenlerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri yüksek yağlı ve şekerli gıdalara yönelmektir. bu gıdaların kalorisi yüksek olsa da sağlıksız kilo artışına neden olmakta  ve iştahsızlığa da sebep olmaktadır.  İşin uzmanlarına danışarak kilo artışının sağlanması gerekmektedir.

Haftaya görüşmek üzere…

Diyetisyen Meryem Nur BOZ

mail-grubu