EBRU NİDA UÇAR YAZ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN İPUÇLARI
EBRU NİDA UÇAR YAZ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN İPUÇLARI
www.diyetisyenstore.com

 

YAZ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN İPUÇLARI

Ebru Nida UÇAR
Ebru Nida UÇA

🌞Bunaltan sıcaklar, uzun günler, bolca terleme… Yaz mevsiminden en çok etkilenenlerden birisi de şüphesiz beslenme düzeniniz.

Dışarıda daha çok vakit geçirme isteği, öğün atlamalar, şekerli besinlere yönelmeler derken beslenme düzeniniz bozuluyor.

Düzenin bozulması da metabolizmanızı yavaşlatırken hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Dikkat etmeniz gereken noktalarla düzeninizi yeniden elde edebilirsiniz. Nasıl mı?

 


yazın sağlıklı beslenme
yazın sağlıklı beslenme

🎈Sıcaklardan, terlemeden dolayı oluşan sıvı ihtiyacınızı günlük sıvı tüketiminizi arttırarak sağlayın. Önceliğiniz su olmak üzere süt, ayran, yoğurt, cacık, kefir, limonata gibi sıvıları da tercih edebilirsiniz. Sıcaklardan dolayı oluşabilecek besin zehirlenmelerine ve bozulmalara karşı mutlaka hijyen önlemleri almalısınız. Midenize ağır gelecek yağlı besinler, kızartmalar yerine haşlama, fırınlama, kendi suyunda pişirme, az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yollarını tercih etmelisiniz. Aynı zamanda yemek tercihi yaparken hafif yemekler, zenginleştirilmiş salatalar, meyveler, çorbalar tercih ederek de hem öğününüzü tüketmiş hem de midenizi rahatlatmış olursunuz. Günlük sebze ve meyveyi 5 porsiyon olacak şekilde tüketebilirsiniz. Hamur işleri, şerbetli tatlılar yerine tatlı ihtiyacınızı meyvelerden, sütlü tatlılardan ve dondurmadan yana kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerekenin porsiyon kontrolü olduğunu hatırlatmakta fayda var. Araba kullanmak asansörle çıkmak yerine yürümeyi tercih ederek ve akşam serinliğinde yürüyüşlere çıkarak fiziksel aktivitenizi arttırın ve metabolizmanızı da hızlandırın. Yemekleri yavaş ve iyi çiğneyerek de yemeklerin zevkine varın 😋

Sağlıklı, mutlu günler sizinle olsun 😊

 

🍒Diyetisyen Ebru Nida

 

Ofiste Formda Kalmanın İpuçları- Ebru Nida UÇAR

 

mail-grubu